Dzień Dawcy Szpiku pamięci Mariusza

21 października 2012 r. w Urzędzie Miasta (budynek Ratuszu Miejskiego- ul. Wodna 1) fundacja DKMS Polska przeprowadzi Dzień Dawcy Szpiku pamięci Mariusza. Inicjatorem organizacji akcji jest Ewelina Wróblewska, działająca z Katarzyną Kozłowską oraz Małgorzatą Szlejkin. Akcja odbędzie się w godzinach: 10.10-16.30.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje.

IM WIĘCEJ POTENCJALNYCH DAWCÓW TYM WIĘKSZE SZANSE NA ŻYCIE DLA OSÓB CHORYCH NA BIAŁACZKĘ I INNE CHOROBY UKŁADU KRWIOTWÓRCZEGO. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza "Dzień Dawcy Szpiku pamięci Mariusza", podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.


Dzięki działalności Fundacji DKMS Polska, już 258 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl,
tel.: (22) 331 01 47
email: fundacja@dkms.pl

 
Patronem akcji jest WestSide Group.